ABC prawa autorskiego dla fotografów i amatorów

Opublikowany przez Michał Kaczor

Dział poświęcony poradom prawnym dla profesjonalnych fotografów oraz amatorów robienia zdjęć. Cykl publikacji poświęconych prawnym aspektom fotografii, w szczególności prawu autorskiemu oraz ochronie wizerunku.

Memy –  legalne, czy nie? Co warto o nich wiedzieć?

Memy – legalne, czy nie? Co warto o nich wiedzieć?

Przyszedł czas na omówienie tematu, o który ocieramy się codziennie na różnych portalach społecznościowych. Może on się wydawać tak oczywisty, że nawet nie zastanawiamy się nad kwestią wykorzystania kogoś wizerunku. Jedni uwielbiają memy i nie wyobrażają sobie porannej kawy bez nich, inni uważają memy za kompletną stratę czasu. Czym są w ogóle memy? Czy możemy tworzyć i publikować je zupełnie dowolnie i czy jest to legalne? Czy generując i publikując memy musimy mieć zgodę osób, które są na zdjęciach? W obecnych czasach publikujemy duże ilości treści oraz zdjęć, zakładamy konta na różnych portalach i wyrażamy zgodę na regulaminy, których nie mamy ochoty i czasu nawet czytać. Warto jednak pamiętać, że zdjęcie ze śmiesznym podpisem również podlega prawu i publikując je należy trzymać się konkretnych zasad. 

Czytaj wiêcej »

Facebook vs. prawo autorskie, czyli o co właściwie chodzi z nowym „łańcuszkiem”?

Facebook vs. prawo autorskie, czyli o co właściwie chodzi z nowym „łańcuszkiem”?

Jakież było moje zdziwienie, gdy na Facebook-owym wallu wielu moich znajomych zobaczyłem kolejny łańcuszek traktujący o ochronie praw autorskich. O dziwo temat znów wywołał niepotrzebne zamieszanie (piszę znów, gdyż podobnej treści łańcuszek pojawia się na Facebooku od czasu do czasu, głównie przy okazji większych zmian na portalu). Trzeba jednak sprawę postawić jasno – ten łańcuszek to bzdura, a wklejenie go na walla w żaden sposób nie wpłynie istnienie lub zakres ochrony prawno-autorskiej do zdjęć umieszczanych przez Was na tym portalu. 

Czytaj wiêcej »

Zdjęcie jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego

Zdjęcie jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego

Po serii nieco bardziej „praktycznych” artykułów tym razem temat „teoretyczny”, co nie znaczy, że mniej ciekawy. W niniejszym artykule omówię tematykę utworu, a więc kwestię podstawową dla całego prawa autorskiego. Wszystko to oczywiście na gruncie fotografii, tak więc zastanawiać się będziemy nad tym, czy każde zdjęcie jest utworem oraz czy autor musi spełnić jakieś szczególne formalności, aby jego zdjęcia zostały objęte ochroną? Jak zawsze poruszam realne problemy, z którymi może się spotkać zarówno profesjonalny fotograf, jak również każdy amator fotografii. Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach i do dyskutowania na te niełatwe tematy. Czytaj wiêcej »

Ochrona wizerunku

Ochrona wizerunku

Kolejny artykuł poświęcony został ochronie wizerunku. Temat ten jest szczególnie ważny dla fotografów profesjonalnie zajmujących się fotografia portretową, jednak pewne podstawowe informacje przydadzą się także wszystkim tym, którzy chcieliby się po prostu podzielić z całym światem swoimi zdjęciami, na których został uwieczniony czyjś wizerunek. Poniżej opisałem podstawowe dla tego tematu kwestie, jak obowiązek uzyskania zgody na rozpowszechnienie wizerunku, sytuacje, w których taka zgoda nie jest wymagana, a także negatywne skutki prawne w przypadku naruszenia prawa do wizerunku. Czytaj wiêcej »

Swoboda fotografowania, czy nie?

Swoboda fotografowania, czy nie?

W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy w Polsce można swobodnie fotografować wszystko i wszystkich, czy też może istnieją w tym zakresie jakieś ograniczenia lub zakazy. Na kilku przykładach, m.in. obiektów wojskowych, muzeów, a także ochrony własności prywatnej oraz dóbr osobistych, przedstawię podstawowe przepisy prawne i zasady, które warto zapamiętać, aby przy okazji fotografowania, oszczędzić sobie niepotrzebnych nieprzyjemności, a w niektórych przypadkach uniknąć konsekwencji prawnych. Czytaj wiêcej »

Legal Atelier Kancelaria Radcy Prawnego Michał Kaczor

Legal Atelier Kancelaria Radcy Prawnego Michał Kaczor

www: http://www.legal-atelier.pl

email: m.kaczor@legal-atelier.pl

tel.: +48 667 976 619

Michał Kaczor jest radcą prawnym, prowadzącym własną kancelarię prawną w Warszawie.

Od wielu lat doradza klientom w sprawach cywilnych, handlowych oraz gospodarczych, a także reprezentuje ich interesy przed sądami oraz organami administracji publicznej.

Specjalizuje się w obsłudze prawnej spółek, a także w sprawach z zakresu prawa autorskiego oraz ochrony wizerunku. Zapewnia Klientom szybką i skuteczną pomoc prawną, zarówno w formie tradycyjnej, jak i on-line.


Michał Kaczor

O autorze: Michał Kaczor jest radcą prawnym, prowadzącym własną kancelarię prawną w Warszawie.

Od wielu lat doradza klientom w sprawach cywilnych, handlowych oraz gospodarczych, a także reprezentuje ich interesy przed sądami oraz organami administracji publicznej. Specjalizuje się w obsłudze prawnej spółek, a także w sprawach z zakresu prawa autorskiego oraz ochrony wizerunku. Zapewnia Klientom szybką i skuteczną pomoc prawną, zarówno w formie tradycyjnej, jak i on-line. Dołącz do Michała Kaczora na Google+