Pentax - aparaty cyfrowe i obiektywy

Opublikowany przez Piotr Rafiński

Strefa produktów marki Pentax. Losy tej firmy są dość burzliwe, ale to nie zmienia faktu, że jest bardzo wielu zwolenników aparatów cyfrowych, lustrzanek oraz obiektywów firmy Pentax. Ostatnie produkty tej firmy cechują się ciekawym wzornictwem. Firma stara się obecnie utrzymać na dość zatłoczonym rynku aparatów cyfrowych. Nie można jednak zaprzeczyć, że posiada ona wielkie doświadczenie w budowaniu znakomitych aparatów oraz obiektywów.

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Głównym celem fotografii reportażowej jest pokazanie sytuacji, w taki sposób, w jaki ją zastaliśmy, a nie takiej, jaką chcielibyśmy uchwycić na zdjęciu. Jej istotą jest jednak nie tylko zaprezentowanie danego zdarzenia, lecz także wyrażenie poprzez zdjęcie jakiejś prawdy o życiu. Reportaż stanowi przeważnie cykl prac pokazujący życie danej grupy w ich naturalnym środowisku.

Czytaj wiêcej »

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Dobrze dobrany obiektyw to podstawa jakości wykonywanych zdjęć. Jak wybrać taki, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika? Poniżej garść informacji o rodzajach obiektywów fotograficznych, podstawowych parametrach i bestsellerach. Należy pamiętać, że czasem warto kupić gorszy korpus, czyli tzw. "puszkę", a zainwestować w lepsze obiektywy, szczególnie stałoogniskowe. Nawet najlepszy aparat na świecie z obiektywem "kitowym" nie pozwoli na uzyskanie takiej głębi ostrości i jakości obrazu jak dużo gorszy aparat, ale z najlepszym obiektywem na świecie :)

Jeśli udało się wybrać lustrzankę i kupiło się tę wymarzoną oraz odpowiednią do potrzeb, to zapewne za jakiś czas zapadnie decyzja o wyborze obiektywu. Każdy aparat z reguły wyposażony jest w najbardziej podstawową wersję, czyli tzw. obiektyw kitowy, który jest wystarczający na początku przygody z fotografią. Jego zalety to z pewnością: niska cena, uniwersalność, szeroki kąt, dobra ostrość i mała średnica filtrów. Dlatego decydując się na zakup kolejnego nie warto się go pozbywać, całkiem możliwe, że jeszcze się przyda.

Początkującym fotografom przyda się również informacja, że tak na prawdę dopiero "stałka" nauczy Was robić zdjęcia - wymusi zupełnie inny sposób myślenia, bo będziecie musieli więcej się poruszać z aparatem. Pozwoli Wam to również wyrobić w sobie nawyk przewidywania najlepszej pozycji do zrobienia zdjęcia.

Czytaj wiêcej »

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Wszędzie można przeczytać o tajemniczych presetach do Adobe Lightroom-a. Czym one właściwie są, skąd je pobrać lub kupić i jak używać ? Przedstawiamy krótki poradnik przybliżający te zagadnienia. Należę do tej bardziej leniwej grupy ludzkości i lubię sobie ułatwiać pracę i ją optymalizować. Dzięki presetom jestem w stanie przetworzyć 100-200 zdjęć z danej sesji tego samego wieczora i wrzucić na mój portal jeszcze zanim ludzie obudzą się następnego dnia :) Dodatkowo profesjonalnie przygotowane presety potrafią zmienić nawet nudne zdjęcie w unikalny obrazek, którym chętnie będziemy się chwalić. Jeśli zastanawialiście się gdzie leży tajemnica zdjęć ślubnych lub sesji rodzinnych profesjonalnych fotografów to odpowiedź jest zaskakująco prosta - presety (lub akcje dla Photoshop-a). Czytaj wiêcej »

XVI Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video w Łodzi

XVI Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video w Łodzi

21 marca 2013 r. rozpocznie się 16. edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video - FILM VIDEO FOTO w Łodzi. Łódzkie targi są największą tego typu imprezą w Polsce. Cykliczne spotkania są okazją do przetestowania sprzętu, zapoznania się z nowościami i sprawdzenia aktualnych trendów. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich fotoamatorów. Czytaj wiêcej »

Pentax K-30 do wyboru, do koloru

Pentax K-30 do wyboru, do koloru

Jest to bardzo ciekawa, uszczelniona lustrzanka z matrycą 16 Mpix. Do wyboru producent daje ponad 18 wersji kolorystycznych. Pozytywnym zaskoczeniem jest bardzo niski poziom szumów oraz dość dobre uszczelnienie korpusu zabezpieczające aparat przed kurzem i wilgocią. Czytaj wiêcej »

Strefa produktów Pentax

Historia firmy

Firma Pentax od roku 1919 jest znanym producentem sprzętu optycznego i fotograficznego. Nazwa firmy powstała w wyniku połączenia dwóch wyrazów: PENTAprism (pryzmat pentagonalny) i AsahifleX (pierwszy Japoński aparat SLR 35mm.). Od początku swojej działalności firma istniała pod nazwą Asahi Optical Joint Stock Co. W 1948 nazwę zmieniono na Asahi Optical Co. Ltd a w 2002 na Pentax Corporation.

System mocowania K

Bagnet K – system mocowania obiektywu do aparatu fotograficznego wprowadzony w 1975 przez firmę Pentax. System ten jest ciągle udoskonalany jednak z zachowaniem całkowitej kompatybilności wstecznej. Bagnet K oraz bagnet F firmy Nikon to jedyne systemy mocowania obiektywów, które do dziś nie zostały zaniechane ani zmienione w stopniu znacznym.

Oficjalny film promujący PENTAX MX-1

źródło: www.pentax.pl, wikipedia

Pentax zajmuje się produkcją aparatów cyfrowych oraz obiektywów. Cały system oparty jest na bagnecie K - jest to system mocowania obiektywów, który firma Pentax rozwija od 1975 roku. Jest to jeden z dwóch systemów na świecie, który od początku swojego istnienia zapewnia wsteczną kompatybilność. Firma przechodzi obecnie ciężki okres i próbuje wpasować się w bardzo dynamiczny rynek aparatów cyfrowych. W swojej historii była wielokrotnie odsprzedawana i nie sprzyja to spokojnemu rozwojowi jej produktów. Polskim dystrybutorem jest Firma Apollo Electronics, która istnieje od 1988 i jest firmą z wyłącznie polskim kapitałem.


Piotr Rafiński

O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+