Olympus - obiektywy Zuiko i aparaty fotograficzne

Opublikowany przez Piotr Rafiński

Strefa produktów marki Olympus. Od momentu założenia firmy w Japonii w 1919 roku, Olympus stał się czołowym producentem innowacyjnego sprzętu optycznego i cyfrowego dla sektorów opieki zdrowotnej i elektroniki. Od ponad 90 lat jest liderem zarówno w projektowaniu produktów do endoskopii i mikroskopii, jak i sprzętu medycznego i przemysłowego, aparatów fotograficznych oraz rejestratorów dźwięku.

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Głównym celem fotografii reportażowej jest pokazanie sytuacji, w taki sposób, w jaki ją zastaliśmy, a nie takiej, jaką chcielibyśmy uchwycić na zdjęciu. Jej istotą jest jednak nie tylko zaprezentowanie danego zdarzenia, lecz także wyrażenie poprzez zdjęcie jakiejś prawdy o życiu. Reportaż stanowi przeważnie cykl prac pokazujący życie danej grupy w ich naturalnym środowisku.

Czytaj wiêcej »

Olympus OM-D E-M5 II: pierwsze wrażenia

Olympus OM-D E-M5 II: pierwsze wrażenia

Na widok tego aparatu większość ludzi mówi "jaaaaki on ładny" - nie ważne, czy to kobieta, czy mężczyzna. Każdy, kto go weźmie do rąk od razu twierdzi, że jest on bardzo solidny i przy tym ciężki - dla niektórych nawet zbyt ciężki. Ja go pokochałem od pierwszych minut. To aparat niemal idealny dla mnie. Spełnia 99,9% moich oczekiwać fotograficznych. 

Jakość wykonania i frajda jaką daje on podczas fotografowania sprawiły, że nosiłem go ze sobą wszędzie. Daje on niesamowite poczucie, że jest gotów na każde wyzwanie. Myślę, że wiele lustrzanek patrzy na niego z zazdrością. Mają lepsze parametry, są większe i teoretycznie bardziej profesjonalne... W praktyce, zostawia się je w dużym i ciężkim plecaku, a bierze na spacer Olympusa... Jeśli chodzi o mnie, to znalazłem w nim tylko jedną wadę - którą na szczęście da się w prosty sposób wyeliminować ;) 

Dziękuję Olympus Polska za możliwość przetestowania aparatu i wspaniałych obiektywów oraz zapraszam do zapoznania się z pierwszymi wrażeniami z użytkowania Olympus OM-D E-M5 II.

Czytaj wiêcej »

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Dobrze dobrany obiektyw to podstawa jakości wykonywanych zdjęć. Jak wybrać taki, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika? Poniżej garść informacji o rodzajach obiektywów fotograficznych, podstawowych parametrach i bestsellerach. Należy pamiętać, że czasem warto kupić gorszy korpus, czyli tzw. "puszkę", a zainwestować w lepsze obiektywy, szczególnie stałoogniskowe. Nawet najlepszy aparat na świecie z obiektywem "kitowym" nie pozwoli na uzyskanie takiej głębi ostrości i jakości obrazu jak dużo gorszy aparat, ale z najlepszym obiektywem na świecie :)

Jeśli udało się wybrać lustrzankę i kupiło się tę wymarzoną oraz odpowiednią do potrzeb, to zapewne za jakiś czas zapadnie decyzja o wyborze obiektywu. Każdy aparat z reguły wyposażony jest w najbardziej podstawową wersję, czyli tzw. obiektyw kitowy, który jest wystarczający na początku przygody z fotografią. Jego zalety to z pewnością: niska cena, uniwersalność, szeroki kąt, dobra ostrość i mała średnica filtrów. Dlatego decydując się na zakup kolejnego nie warto się go pozbywać, całkiem możliwe, że jeszcze się przyda.

Początkującym fotografom przyda się również informacja, że tak na prawdę dopiero "stałka" nauczy Was robić zdjęcia - wymusi zupełnie inny sposób myślenia, bo będziecie musieli więcej się poruszać z aparatem. Pozwoli Wam to również wyrobić w sobie nawyk przewidywania najlepszej pozycji do zrobienia zdjęcia.

Czytaj wiêcej »

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Wszędzie można przeczytać o tajemniczych presetach do Adobe Lightroom-a. Czym one właściwie są, skąd je pobrać lub kupić i jak używać ? Przedstawiamy krótki poradnik przybliżający te zagadnienia. Należę do tej bardziej leniwej grupy ludzkości i lubię sobie ułatwiać pracę i ją optymalizować. Dzięki presetom jestem w stanie przetworzyć 100-200 zdjęć z danej sesji tego samego wieczora i wrzucić na mój portal jeszcze zanim ludzie obudzą się następnego dnia :) Dodatkowo profesjonalnie przygotowane presety potrafią zmienić nawet nudne zdjęcie w unikalny obrazek, którym chętnie będziemy się chwalić. Jeśli zastanawialiście się gdzie leży tajemnica zdjęć ślubnych lub sesji rodzinnych profesjonalnych fotografów to odpowiedź jest zaskakująco prosta - presety (lub akcje dla Photoshop-a). Czytaj wiêcej »

Olympus STYLUS 1 - kompakt z górnej półki

Olympus STYLUS 1 - kompakt z górnej półki

Firma Olympus prezentując ten wyjątkowy aparat kompaktowy udowodniła, że zaawansowane technologie mogą być dostępne również w mniejszych i mniej profesjonalnych aparatach cyfrowych. Rezygnacja z wymiennych obiektywów nie musi już oznaczać gorszej jakości zdjęć, czy mocno okrojonych funkcjonalności. Olympus Stylus 1 posiada jasny obiektyw, który w całym zakresie ogniskowych (28 do 300 mm przy stałej przysłonie 1:2.8.) gwarantuje duże możliwości fotograficzne. Dodatkowo aparat posiada sensor BSI CMOS (1/1,7”) oraz procesor obrazu TruePic VI, który zastosowano już wcześniej w aparacie OM-D E-M5. Konstrukcja korpusu oraz sposób obsługi upodabniają aparat STYLUS 1 do lustrzanek cyfrowych. W kadrowaniu pomoże nam duży wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1,44 miliona punktów. Czytaj wiêcej »

Strefa produktów Olympus

Historia firmy

Firma Olympus, założona w Japonii w 1919 roku. Znany jest z wysokiej jakości produktów i usług. Ponad 90 lat doświadczenia procentuje i biorąc do rąk sprzęt marki Olympus czujemy, że został on stworzony w zgodzie z filozofią firmy produktującej sprzęt fotograficzny najwyższej jakości, doskonały pod względem ergonomii oraz bardzo dobrze przemyślany. Fotografowanie Olympusem to po prostu świetla zabawa i wielka przyjemność.

OM-D — odważna wizja przyszłości

Aparaty systemowe OM-D oferują jakość obrazu, funkcje i intuicyjną obsługę, które zadowolą nawet najlepszych profesjonalnych fotografów, a wszystko to w kompaktowej i lekkiej formie.

PEN-F Product Concept Video

Olympus 5 Axis IS

źródło: www.olympus.pl, partner.olympus.pl, wikipedia

Firma Olympus to japońska firma produkująca aparaty fotograficzne, sprzęt medyczny oraz urządzenia przemysłowe. Została założona w 1919 roku. Posiada ogromne - ponad 90 letnie - doświadczenie, co przyczynia się do tworzenia sprzetu fotograficznego najwyższej jakości. Aparaty fotograficzne OM-D to doskonały wybór nie tylko dla amatorów, ale również dla doświadczonych fotogafów szukających innowacyjnych rozwiązań zamkniętych w małej i poręcznej formie.


Piotr Rafiński

O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+