Nikon - aparaty cyfrowe, obiektywy i lampy błyskowe

Opublikowany przez Piotr Rafiński

Strefa produktów marki Nikon. Nikon należy do najstarszych i najbardziej doświadczonych producentów sprzętu fotograficznego na świecie. Specjalizuje się w produkcji cyfrowych aparatów fotograficznych - profesjonalnych oraz amatorskich lustrzanek, a także aparatów kompaktowych COOLPIX. Obiektywy Nikkor zbierają bardzo dobre opinie na całym świecie i są powszechnie stosowane w fotografii reporterskiej oraz sportowej.

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Głównym celem fotografii reportażowej jest pokazanie sytuacji, w taki sposób, w jaki ją zastaliśmy, a nie takiej, jaką chcielibyśmy uchwycić na zdjęciu. Jej istotą jest jednak nie tylko zaprezentowanie danego zdarzenia, lecz także wyrażenie poprzez zdjęcie jakiejś prawdy o życiu. Reportaż stanowi przeważnie cykl prac pokazujący życie danej grupy w ich naturalnym środowisku.

Czytaj wiêcej »

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Dobrze dobrany obiektyw to podstawa jakości wykonywanych zdjęć. Jak wybrać taki, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika? Poniżej garść informacji o rodzajach obiektywów fotograficznych, podstawowych parametrach i bestsellerach. Należy pamiętać, że czasem warto kupić gorszy korpus, czyli tzw. "puszkę", a zainwestować w lepsze obiektywy, szczególnie stałoogniskowe. Nawet najlepszy aparat na świecie z obiektywem "kitowym" nie pozwoli na uzyskanie takiej głębi ostrości i jakości obrazu jak dużo gorszy aparat, ale z najlepszym obiektywem na świecie :)

Jeśli udało się wybrać lustrzankę i kupiło się tę wymarzoną oraz odpowiednią do potrzeb, to zapewne za jakiś czas zapadnie decyzja o wyborze obiektywu. Każdy aparat z reguły wyposażony jest w najbardziej podstawową wersję, czyli tzw. obiektyw kitowy, który jest wystarczający na początku przygody z fotografią. Jego zalety to z pewnością: niska cena, uniwersalność, szeroki kąt, dobra ostrość i mała średnica filtrów. Dlatego decydując się na zakup kolejnego nie warto się go pozbywać, całkiem możliwe, że jeszcze się przyda.

Początkującym fotografom przyda się również informacja, że tak na prawdę dopiero "stałka" nauczy Was robić zdjęcia - wymusi zupełnie inny sposób myślenia, bo będziecie musieli więcej się poruszać z aparatem. Pozwoli Wam to również wyrobić w sobie nawyk przewidywania najlepszej pozycji do zrobienia zdjęcia.

Czytaj wiêcej »

Nikon D5500: pierwsza lustrzanka formatu DX z ruchomym ekranem dotykowym

Nikon D5500: pierwsza lustrzanka formatu DX z ruchomym ekranem dotykowym

Ergonomiczny kształt, funkcjonalność, nowe funkcję to tylko część zalet, które oferuję nam cyfrowa lustrzanka Nikon D5500 zaprezentowana 10 stycznia 2015r. przez firmę Nikon. Nowa lustrzanka to szereg nowości między innymi uchylny dotykowy ekran o wysokiej czułości dotyku, który pozwala na sterowanie lustrzanką Nikon D5500 identycznie jak ma to miejsce w tradycyjnych smartfonach. Dodatkowo wbudowany moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi w połączeniu z dotykowym ekranem pozwala na udostępnianie zdjęć w wysokiej jakości.

Czytaj wiêcej »

Ultraszerokokątny obiektyw Nikkor 20mm f1.8

Ultraszerokokątny obiektyw Nikkor 20mm f1.8

Firma Nikon zaprezentowała najnowszy obiektyw stałoogniskowy AF-S Nikkor 20mm f1.8G ED dedykowany do lustrzanek firmy Nikon z matrycą FX. Ultraszeroki kąt, jaki daje nam ogniskowa 20mm sprawdzi się w reportażu, a maksymalny otwór względny f1.8 pozwala uzyskać małą głębię ostrości. Nikkor 20mm f1.8G ED bardzo dobrze nadaję się do uwydatnia perspektywy i zwiększenia przestrzeni oferując przy tym najwyższą jakość obrazu podczas fotografowania i filmowania. Obiektyw posiada szybki, celny i bezgłośny autofokus, który łapie ostrość już od 0,20 metra oraz nanokrystaliczną powłokę minimalizującą flary i refleksy przy fotografowaniu pod światło. Czytaj wiêcej »

Nikon D5200 - lustrzanka z 24-megapikselową matrycą

Nikon D5200 - lustrzanka z 24-megapikselową matrycą

Aparat nie stanowi rewolucji na rynku, ale jest bardzo solidną ewolucją cenionej linii Nikona. Czy poradzi sobie z coraz mocniejszą konkurencją? Jest ona dedykowana dla zaawansowanych amatorów fotografii. Będzie najlepszą propozycją dla osób, którzy już mają jakieś szkiełka Nikona w swoim domu. Nowa 24-megapikselowa matryca APS-C to jeden z największych atutów tego aparatu. Ciężko jest przejść obok niej obojętnie. Wyniki testów wskazują na bardzo niski poziom szumów nawet przy ISO 3200 oraz bardzo dużą ilość detali. Czytaj wiêcej »

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Wszędzie można przeczytać o tajemniczych presetach do Adobe Lightroom-a. Czym one właściwie są, skąd je pobrać lub kupić i jak używać ? Przedstawiamy krótki poradnik przybliżający te zagadnienia. Należę do tej bardziej leniwej grupy ludzkości i lubię sobie ułatwiać pracę i ją optymalizować. Dzięki presetom jestem w stanie przetworzyć 100-200 zdjęć z danej sesji tego samego wieczora i wrzucić na mój portal jeszcze zanim ludzie obudzą się następnego dnia :) Dodatkowo profesjonalnie przygotowane presety potrafią zmienić nawet nudne zdjęcie w unikalny obrazek, którym chętnie będziemy się chwalić. Jeśli zastanawialiście się gdzie leży tajemnica zdjęć ślubnych lub sesji rodzinnych profesjonalnych fotografów to odpowiedź jest zaskakująco prosta - presety (lub akcje dla Photoshop-a). Czytaj wiêcej »

5 recenzji porównujących Canon 600D oraz Nikon D5100

5 recenzji porównujących Canon 600D oraz Nikon D5100

Która z tych dwóch lustrzanek cyfrowych jest lepsza? Każdy musi ocenić sam wg własnych upodobań i potrzeb, ponieważ Nikon i Canon mają różną filozofię tworzenia aparatów cyfrowych. Zebraliśmy pięć różnych testów, każdy z nich pokazuje trochę inaczej różnice między testowanymi lustrzankami. Canon 600D daje większą kontrolę nad kręceniem filmów i ma lepiej zorganizowany interfejs użytkownika, z kolei Nikon D5100 ma mniejsze szumy na wysokich ISO oraz lepszy system autofokus. Czytaj wiêcej »

8 wskazówek, żeby wybrać: Nikon D5200, Canon 700D lub Sony A6000

8 wskazówek, żeby wybrać: Nikon D5200, Canon 700D lub Sony A6000

Dylematów ciąg dalszy :) Nie ukrywam mojego zamiłowania do bezlusterkowców - pytanie jak najnowszy aparat fotograficzny od firmy Sony wypadnie na tle konkurencji z ugruntowaną pozycją? Czy mały kompakt z wymienną optyką może robić lepsze zdjęcia niż lustrzanki Canon i Nikon? Dużo jak zwykle zależy od preferencji i przyzwyczajeń. Lustrzanki są większe i teoretycznie wygodniejsze dla fotografa, ale również cięższe i mniej poręczne. Łatwiej zabrać "kompakt" od Sony do torebki lub nawet do kieszeni spodni, ale Canon i Nikon mają ogromną bazę obiektywów do wyboru i to w przystępnych cenach. Sony jest z kolei najnowszy technologicznie i najmłodszy z tej trójki :) Cenowo sprawa wygląda następująco: Sony A6000 - 2700zł, Canon 700D - 2600zł, Nikon D5200 - 2700zł.

Czytaj wiêcej »

"Car-L": zdalnie sterowany buggy 4x4, lwy i Nikon D800E

"Car-L": zdalnie sterowany buggy 4x4, lwy i Nikon D800E

Fotografowanie lwów i innych dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku wymaga często specjalnego (niekonwencjonalnego) sprzętu. Chris McLennan oraz Carl Hansen postanowili stworzyć buggy z napędem na cztery koła i zamocować na nim profesjonalną lustrzankę Nikon D800E. Efekty wyszły bardzo ciekawe - młode lwy bardzo interesowały się wynalazkiem i polubiły zabawy z poruszającym się samochodem. Udało się sfotografować nieskrępowane lwy, ich zachowanie i zabawy - co trzeba uznać za wieki sukces. Film powstał przy współpracy z firmami HP oraz Nikon New Zealand. Podobny efekt by można uzyskać z mniej profesjonalnym sprzętem do fotografowania np. zwierząt domowych. Zachęcamy do dzielenia się podobnymi produkcjami w komentarzach :) Czytaj wiêcej »

Nikon D3100: lustrzanka dla początkujących

Nikon D3100: lustrzanka dla początkujących

Jeśli szukasz pierwszej lustrzanki dla siebie lub twojego dziecka, to Nikon D3100 stanowi ciekawą propozycję. Można go kupić już za 1600zł. Dużym atutem jest szeroka dostępność obiektywów Nikkor, które są cenione na całym świecie za jakość wykonania i możliwości optyczne. Do dyspozycji mamy matrycę CMOS o rozdzielczości 14,2 megapiksela oraz nowy procesor obrazu EXPEED 2. Nikon D3100 to konstrukcja budżetowa, więc nie powinniśmy spodziewać się kosmicznych parametrów - został jednak zaprojektowany tak, żeby jak najlepiej spełniać swoje zadania. Dodatkowym plusem może być fakt, że aparat dostępny jest także w kolorze czerwonym - może on przypaść do gustu szczególnie płci pięknej :) Czytaj wiêcej »

10 inspirujących filmów nakręconych aparatem Nikon D5100

10 inspirujących filmów nakręconych aparatem Nikon D5100

Nikon D5100 jako kamera HD / Full HD? Efekt miniatury, kręcenie filmów przy słabym świetle w 1080p - to wszystko bez problemu z Nikonem D5100. W obecnych czasach lustrzanki cyfrowe bez problemu są w stanie zastąpić profesjonalne kamery. Dodatkowo umożliwiają wykorzystanie szerokiej gamy obiektywów do kręcenia filmów. Rozdzielczość Full HD to dla nich pestka, a czułość ISO osiągana przez najnowsze matryce umożliwia kręcenie filmów przy bardzo małej ilości światła zastanego. Czytaj wiêcej »

Strefa produktów Nikon

Historia firmy Nikon

25 lipca 1917 roku trzy małe firmy optyczne z Tokio połączyły się tworząc nowe przedsiębiorstwo o interesującej nazwie "Nippon Kogaku Kogyo". Po polsku oznacza to "Japoński producent szkła optycznego z Tokio". Produkowano wtedy lornetki, lunety, mikroskopy i inny drobny sprzęt optyczny. Nieco później pojawiły się również pierwsze obiektywy fotograficzne. W 1932 roku obiektywy Nippon rozpoczęto nazywać NIKKOR, która to nazwa przetrwała do dziś. 15 maja 1946 roku zarząd firmy podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji sprzętu fotograficznego. Pod koniec lat 80. marka postanowiła powoli przestawić się na produkcję cyfrówek. W 1997 roku zadebiutowały pierwsze małe aparaty cyfrowe marki Nikon pod nazwą Nikon COOLPIX.

Kompletny system fotograficzny

Specjalnością firmy są kompaktowe aparaty cyfrowe, lustrzanki cyfrowe oraz szeroki wybór sprzętu fotograficznego tj. obiektywy stało i zmienno ogniskowe Nikkor, akcesoria do obiektywów Nikkor, lampy błyskowe oraz oprogramowanie.

Ponad 50 lat mocowania Nikon F

System mocowania obiektywu do aparatu fotograficznego wprowadzony w 1959 roku i używany do dziś przez firmę Nikon. Dzięki czemu jest jedynym producentem przez tak długi czas stosującym tradycyjne mocowanie obiektywów, których do listopada 2012 r. wyprodukowała już siedemdziesiąt pięć milionów egzemplarzy.

NIKKOR 80th Anniversary Special Movie

NIKON 1 - nowy rodzaj aparatów

Zdumiewająco szybkie, ultraprzenośne, inteligentne aparaty Nikon 1 z wymiennymi obiektywami pozwalają błyskawicznie uwiecznić rozgrywające się zdarzenia. Wyjątkowe tryby fotografowania Nikon 1, takie jak Ruchome zdjęcie i Uchwycenie najlepszego momentu, pozwalają rozpocząć rejestrację zdjęć jeszcze przed pełnym naciśnięciem spustu migawki i kontynuację już po jego zwolnieniu, zapewniając fotografie, które wydawały się niemożliwe do uzyskania.

źródło: www.nikon.pl, wikipedia

NIKON Corporation działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów NIKKOR. NIKON jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych, produkując lustrzanki profesjonalne oraz amatorskie, a także aparaty kompaktowe serii COOLPIX. Od ponad 50 lat w lustrzankach jednoobiektywowych firma stosuje mocowanie typu F. W Polsce firmę reprezentuje NIKON Polska Spółka z o.o., która rozpoczęła swoją działalność 3 listopada 2003 r. jako importer produktów fotograficznych.


Piotr Rafiński

O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+