Inspiracje fotograficzne

Opublikowany przez Piotr Rafiński

Świat dookoła nas jest piękny i zadziwiający - wykorzystujmy go jak najlepiej i niech będzie dla nas inspiracją do naszych działań - czy to robienia zdjęć, czy kręcenia filmów. Cieszmy się tym, co nam jeszcze pozostało na naszej pięknej planecie.

Windows 10: jak powstała nowa domyślna tapeta?

Windows 10: jak powstała nowa domyślna tapeta?

Światła, kamera, akcja! Do tego lasery, dym i inne efekty specjalne ;) Kto by się spodziewał, że to opis tego, jak powstała nowa tapeta do Windows 10. Nie od dzisiaj otwarcie przyznaję, że kibicuję nowemy Windowsowi i mam nadzieję, że wpłynie on bardzo fajnie na postrzeganie nowego wizerunku firmy Microsoft. Świat się zmienił i na szczęście gigant od okienek również się zmienia. Cała ta akcja wielce mnie zainteresowała, bo ma podłoże fotograficzne i sprawia, że zwykła "tapeta" ma wspaniałą historię, za którą stoja zdolni pasjonaci. Jest mroczna, tajemnicza... mi ona przypadła do gustu bo uwielbiam takie klimaty! Cała ta akcja związana z "hero desktop image" pozwala również mieć nadzieję, że tradycyjny sposób kreowania obrazu nie odchodzi zupełnie do lamusa. Choć programy graficzne są coraz bardziej zaawansowane to na szczęście matka natura nadal się broni swoją wspaniałością świateł i cieni...
 

Czytaj wiêcej »

Fotokomórka - weź telefon w dłoń i szukaj opuszczonych miejsc :)

Fotokomórka - weź telefon w dłoń i szukaj opuszczonych miejsc :)

Ostatnio natrafiłem na bardzo fajną inicjatywę - Projekt Fotokomórka. Każdy projekt wykorzystujący fotografię mobilną wzbudza we mnie pozytywne odczucia - bo to taki trochę nasz znak czasu. Nie dziwi również używanie przez autora zdjęć aparatu Nokia Lumia 1020 oraz Nokia 8080 PureView. Wielokrotnie chwaliliśmy te konstrukcje i jak widać, nie tylko my :) Wracając do projektu, to idea jest bardzo prosta - weź aparat / telefon i szukaj zapomnianych miejsc. Wielokrotnie są one skazane na wyniszczenie, a drzemie w nich cały czas niepowtarzalny duch i są niesamowicie klimatyczne. Fotokomórka to nie tylko porady dotyczące fotografowania smartfonem, ale również zbiór zdjęć miejsc, które właśnie odchodzą do historii. Jeśli podoba Ci się inicjatywa i pomysł, dołącz do społeczności Fotokomórki na FB: http://facebook.com/Fotokomorka.

Czytaj wiêcej »

Fabryka Broni Łucznik - film prezentujący starą i nową siedzibę

Fabryka Broni Łucznik - film prezentujący starą i nową siedzibę

Przedstawiamy profesjonalną produkcję, która pokazuje jak zdolnymi ludźmi są Polacy :) Zarówno pracownicy fabryki, jak osoby tworzące film to klasa światowa! Po obejrzeniu takich filmów jestem jeszcze bardziej dumny, że jestem Polakiem - nie chodzi tu bynajmniej o samą produkcję broni, ale o profesjonalizm, który jest pokazany na filmie. Fabryka Broni Łucznik, które jest miejscem pracy dla wielu osób, przedstawiona jest na filmie w taki sposób, że samemu by się chciało tam pracować :) Bardzo podoba mi się przedstawienie starej fabryki, która ma bardzo długą historię i na stałe wpisała się w dzieje naszego Państwa. Szkoda, że jest coraz mniej tego typu przemysłowych firm i obiektów, z których byśmy mogli być dumni. Czytaj wiêcej »

Hyperlapse Video: Microsoft ulepszy Twoje mało dynamiczne filmy

Hyperlapse Video: Microsoft ulepszy Twoje mało dynamiczne filmy

Firma Microsoft zaprezentowała algorytm, który sam zmieni nudne filmy w dynamiczne i ciekawe produkcje. Robi wrażenie! Ile to razy oglądałem swoje filmy nakręcone smartfonem albo bezlusterkowcem i nie wyglądały one tak dynamiczne i ciekawie, jak w rzeczywistości. Bardzo ciężko oddać na amatorskim filmie emocje, które towarzyszą np. zjazdowi na desce po ośnieżonym stoku. Microsoft wychodzi na przeciw potrzebom przeciętnemu "Kowalskiemu" i tworzy metodę / algorytm / program - Hyperlapse, który w "inteligentny" sposób poprawi nasze amatorskie produkcje. Koniec z nudnymi filmami kręconymi z perspektywy pierwszej osoby (czyli popularnymi First-Person action movie). Czytaj wiêcej »

Borys Makary: wystawa w warszawskiej galerii Nizio

Borys Makary: wystawa w warszawskiej galerii Nizio

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Borysa Makarego, która odbędzie się w warszawskiej galerii Nizio. Eksperymentalny projekt THEY WERE sprowadza się w swojej formie do man-rayowskiego obrazowania rzeczywistości za pomocą negatywów, na których autor ręcznie malował znaki i cyfry symbolizujące charakter postaci przedstawionej na zdjęciu. Seria CONNECTION to projekt prezentujący centralne fotografie kobiety, której subtelna cielesność zostaje zestawiona z surowym obrazem natury. Seria FORMS to interpretacja a zarazem dokumentacja prac Haliny Mrożek „Sculpt Couture” gdzie prosta, ascetyczna estetyka podkreślona zostaje przez geometrię form, wydobytych za pomocą umiejętnego operowania światłem. Wernisaż 21 maja, godzina 19:00, ul. Inżynierska 3/4, Warszawa. Czytaj wiêcej »

Uczmy się od najlepszych: montaż materiału wideo - śluby i wesela 2013

Uczmy się od najlepszych: montaż materiału wideo - śluby i wesela 2013

Przedstawiamy podsumowanie sezonu ślubnego 2013 przez kopczewski.com. Rejestracja i montaż materiału wideo to nie lada sztuka i wymaga zupełnie innego pojmowania rzeczywistości niż fotografia ;) Warto podążać za trendami i uczyć się od profesjonalistów. Od dawna jestem fanem produkcji Krystiana Kopczewskiego, którego przygoda z filmowaniem zaczęła się w 2003 roku. Najbardziej w jego produkcjach podobają mi się emocje połączone z fantastycznie dobraną ścieżką dźwiękową. W każdej jego produkcji znajdziecie potężną dawkę pozytywnej energii. Towarzyszył mi on w czasie mojego własnego ślubu i wesela i wracamy z rodziną do tego filmu za każdym razem z wielkim wzruszeniem. Jeśli szukacie kamerzysty na ślub i/lub wesele to z całego serca go polecam :) Czytaj wiêcej »

Ashton Kutcher: inżynier tabletów i smartfonów Lenovo

Ashton Kutcher: inżynier tabletów i smartfonów Lenovo

Firma Lenovo potwierdza swoją innowacyjność i konsekwencję w działaniu rozpoczynając współpracę ze znanym aktorem jako nowym inżynierem mobilnego sprzętu marki Lenovo. Moim zdaniem jest to strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o wizerunek - młody, utalentowany człowiek, który akurat jest na topie i jest mocno pozytywnie związany z branżą technologiczną. Oglądając ostatnią prezentację nowych produktów Lenovo, które były prezentowane przez Ashtona Kutchera, czuć powiew świeżości i pozytywną energię, która mam nadzieję przełoży się na jeszcze lepsze postrzeganie firmy i jej wyniki finansowe. Nie bez powodu aktor jest kojarzony z wizjonerem, jakim był Steve Jobs. Patrząc na produkty Lenovo można zauważyć, że są one jednymi z najbardziej innowacyjnych i ciekawych urządzeń elektronicznych - na dodatek można je kupić w atrakcyjnych cenach. Czytaj wiêcej »

Yeti Porywa - konkurs i lądowanie helikopterem na dachu samochodu

Yeti Porywa - konkurs i lądowanie helikopterem na dachu samochodu

Kampania reklamowa Skody "Yeti porywa" stanowi doskonały przykład pozytywnego przekazu i że wystarczą dwa słowa, żeby ludzie pokochali produkt / usługę. Škoda produkuje coraz lepsze samochody, coraz ładniejsze i bardziej przemyślane. Widać też skok jakościowy w marketingu - to wszystko składa się na sukces. Tym razem do wygrania jest nowy samochód, wystarczy umówić się na jazdę próbną i pokazać, że potrafi się okiełznać porywającą Skodę Yeti :) Przy okazji tej kampanii przypomniał mi się odcinek Top Gear, w którym testowali już Yeti - to nie były zwykłe testy, bo i samochód jest przecież dość niezwykły. Czytaj wiêcej »

Współczesne spojrzenie na Warszawę: animacja poklatkowa

Współczesne spojrzenie na Warszawę: animacja poklatkowa

Ciekawy film autorstwa Adama Michalskiego prezentujący Warszawę przy pomocy techniki łączenia zdjęć w animację. Prace nad filmem trwały 3 miesiące. Słuchawki i tryb HD rekomendowane :) Muzyka - Simon Green (Bonobo - Transits). Animacja poklatkowa to bardzo żmudny i czasochłonny proces, który wymaga ogromnej cierpliwości oraz bardzo często nakładu pracy w zrobienie zdjęć i ich późniejszą obróbkę oraz końcowy montaż. Efekt jest bardzo często zadziwiający i daje zupełnie inne spojrzenie - perspektywę na dane miejsce, wydarzenie lub zachowanie ludzi. Czytaj wiêcej »

Nokia Lumia 1020: fotografia ślubna przy pomocy smartfona?

Nokia Lumia 1020: fotografia ślubna przy pomocy smartfona?

Czy odważylibyście się użyć smartfona jako podstawowego aparatu na ślubie ? Nokia Lumia 1020 po raz kolejny łamie stereotypy! Joy Marie miała okazję spróbować swoich sił w wykonaniu ujęć ślubu i wesela przy pomocy smartfona. Trzeba przyznać, że najnowsze "słuchawki" potrafią robić już coraz lepsze zdjęcia, a producenci prześcigają się w rewolucyjnych technologiach. Mentalność ludzi również się zmienia, skraca się czas oczekiwania na treści oraz jednocześnie coraz bardziej liczy się dzielenie się nimi z innymi ludźmi. Nokia Lumia 1020 ma wiele atrybutów, aby wykonywać całkiem niezłe zdjęcia. Jednocześnie jej rozmiary sprawiają, że można ją mieć zawsze przy sobie. Czytaj wiêcej »

VIDEOINFOGRAFIKA II: RIG, akcesoria vDSLR i nie tylko

VIDEOINFOGRAFIKA II: RIG, akcesoria vDSLR i nie tylko

Przedstawiamy drugą infografikę przygotowaną przez AIAC i WINMAR. Tym razem prezentuje ona tematykę wideofilmowania, a konkretnie systemy montażu (RIG) oraz inne akcesoria vDSLR. Po raz kolejny infografika przygotowana jest bardzo ciekawie, utrzymana w jednolitej kolorystyce i tym samym przekaz jest jasny i czytelny. Ten rodzaj sprzętu jest coraz częściej wykorzystywany nawet w amatorskich produkcjach wideo - głównie dzięki popularyzacji vDSLR, co wymusiło obniżenie cen nie tylko lustrzanek cyfrowych i wysokiej jakości aparatów fotograficznych, ale również akcesoriów do filmowania. Czytaj wiêcej »


Piotr Rafiński

O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+