obróbka zdjęć - przykłady

Najlepsze programy do obróbki zdjęć i edycji RAW

Opublikowany przez Piotr Rafiński - dnia 05.07.2013

Przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze programy do przetwarzania i edycji zdjęć dla amatorów dla systemu Windows. Cyfrowa ciemnia jest bardzo ważna dla fotografa, poniważ pozwala nadać końcowy charakter fotografiom. Zachęcamy do testowania programów samodzielnie, poniważ każdy z nich ma unikalne funkcje i trzeba znaleźć taki, który będzie optymalny do umiejętności i stylu autora zdjęć.

Ostatnia aktualizacja listy programów dla systemu Windows: 18 czerwca 2013r.

Najlepsze komercyjne programy do obróbki zdjęć dla amatorów


Wybrane bezpłatne programy umożliwiające edycję plików RAW

Adobe Photoshop Lightroom (wersja 5)

Adobe Photoshop Lightroom (wersja 5)

Strona producenta: www.adobe.com | cena: 135 € z VAT

Jest to jeden z najlepszych i najbardziej profesjonalnych programów do obróbki zdjęć. Ma on tyle zalet, że trudno wszystkie wymienić w kilku zdaniach. Jeśli kogoś stać na zakup pełnej licencji to na pewno nie pożałuje swojej decyzji. Bardzo dużą zaletą programu firmy Adobe jest jego prosty i bardzo przemyślany interfejs. Program jest dedykowany dla profesjonalnych fotografów, ale jest na tyle prosty w obsłudze, że spokojnie mogą z niego korzystać również fotoamatorzy. Ogromnym plusem tego oprogramowania jest największe wsparcie oraz najlepsze pomoce do nauki obsługi programu. W sieci można znaleźć ogromną ilość filmów oraz poradników pisanych zarówno przez autorytety w świecie fotografii, jak również poradniki tworzone przez amatorów.

Dodatkowo dostępna jest pokaźna baza gotowych presetów (zbiorów ustawień edytujących zdjęcie lub film). Pozwalają one nadać konkretny charakter zdjęciom. W Internecie można znaleźć darmowe presety przygotowane przez znanych fotografów (np. do zastosowania podczas edycji zdjęć dzieci, zdjęć ślubnych). Można też zakupić zestawy presetów, dzięki którym można przyśpieszyć edycję plików zgranych z naszych aparatów fotograficznych.

Cyberlink PhotoDirector (wersja 4 ultra)

Cyberlink PhotoDirector (wersja 4 ultra)

Strona producenta: www.cyberlink.com | cena: 100 € z VAT, w promocji 80 € z VAT

Ten program chcemy bardzo gorąco wszystkim osobom polecić. W przypadku jeśli nie stać Was na zakup Adobe Lightroom, albo z jakiś względów nie przypadł Wam do gustu, to jest to według Nas najlepsza alternatywa dla amatorskiego fotografa. Dużym plusem tego programu jest fakt, że producenci korzystają z oficjalnych licencji firm Canon i Nikon. Dzięki temu jakość przetwarzania plików RAW stoi na najwyższym poziomie. Pliki wynikowe są tak dobrej jakości, że nie da się ich praktycznie odróżnić od tych, które były tworzone w oprogramowaniu Adobe. Wszystkie te cechy potwierdzają, że to oprogramowanie może być stosowane również przez profesjonalnych fotografów.

Nam szczególnie przypadł do gustu interfejs programu. Jest bardzo prosty, nie ma w nim za dużo zbędnych elementów. Całość działa bardzo szybko i sprawnie - czasem nawet lepiej niż w Adobe Lightroom. Jedną z bardzo fajnych rzeczy jest fakt, że można bardzo szybko przełączać widok zdjęć (pojedyńcze, listwa z miniaturami, siatka miniatur) niezależnie od trybu działania programu. Kolejną rzeczą, która daje przewagę nad innymi programami do obróbki RAW, które testowaliśmy jest fakt, że można w bardzo prosty sposób utworzyć efekt HDR. Dzięki połączeniu tej techniki oraz regulacji świateł i cieni można bardzo płynnie zmieniać charakter zdjęcia.

Program posiada również kilka niedociągnięć. Jedną z nich jest prędkość eksportowania plików wynikowych - jest on wolniejszy niż Lightroom, co przy dużej ilości zdjęć jest odczuwalne. Kolejnym minusem jest np. brak opcji "split toning" - umożliwia ona bardzo precyzyjne przebarwienie zdjęcia (np. dodanie koloru żółtego do świateł i cieni). Nie posiada on również takiego wspiarcia od profesjonalnych fotografów, ani tak rozbudowanej społeczniości. Można jednak znaleźć sporo materiałów szkoleniowych i są one wystarczające do samodzielnej nauki obsługi programu.

ACDSee Pro (wersja 6)

ACDSee Pro (wersja 6)

Strona producenta: www.acdsee.com | cena: $100, w promocji $40

Program ten zajmuje trzecie miejsce w naszym mini rankingu oprogramowania. Stanowi bardzo fajną alternatywę dla Lightroom'a. Jest przy tym od niego sporo tańszy. ACDSee Pro posiada ponad to kilka funkcji, których oprogramowanie od Adobe nie obsługuje. Na duży plus trzeba zaliczyć technologię LCE (Lighting and Contrast Enhancement), która umożliwia bardzo precyzyjną i banalnie prostą kontrolę nad oświetleniem i kontrastem zdjęć.

Interfejs programu jest dość czytelny, jednak na dużych rozdzielczościach elementy sterujące są dość małe. Trzeba jednak przyznać, że całość działa bardzo sprawnie i szybko. Najważniejszą dla nas rzeczą jest jakość plików wynikowych i tutaj ACDSee Pro również daje radę. Przy odrobinie wprawy udaje się uzyskać efekty, które zadowolą nawet profesjonalnych fotografów.

Kolejnym ogromnym plusem tego oprogramowania jest również cena w promocji. Co jakiś czas ACDSee organizuje specjalne akcje i można kupić go np. za 40 dolarów. To jest dość śmieszna cena, jak za takie dopracowane narzędzie do edycji plików RAW.

Corel AfterShot Pro (wersja 1.1)

Corel AfterShot Pro (wersja 1.1)

Strona producenta: www.corel.com | cena: $100, w promocji $60 ($73 z VAT)

Pokładaliśmy wielkie nadzieje w tym programie, ale nie bardzo przypadł nam do gustu. Na początku mieliśmy spore problemy z uruchomieniem go na Windows 8. Po ostatnich aktualizacjach problemy chyba udało się producentowi rozwiązać. Kilka razy zdarzyło się nam jednak zawiesić program. Jeśli pominiemy drobne niedogodności, to się okaże, że to całkiem niezły kawałek oprogramowania - problem polega jednak na tym, że nie jest on jakoś specjalnie wybitny.

Interfejs AfterShot Pro jest całkiem przyjemny, jednak nie do końca wygodnie korzysta się z zakładek po prawej stronie. Przełączanie się między nimi skutecznie spowalnia edycję dużej ilości zdjęć. Prędkość aktualizacji zmian w zdjęciach jest dobra, ale nie powala na kolana. Mamy wrażenie, że brakuje w nim ogólnie konsekwencji i część opcji jest trochę na wyrost (jak chociażby "Perfectly Clear", które nie daje takich efektów, jakie obiecuje producent). Na plus tego programu można za to uznać możliwość eksportu zdjęć do kilku formatów za jednym razem.

Zachęcamy mimo wszystko do testowania każdego programu do edycji RAW. Nam on nie przypadł do gustu, ale może się okazać, że innej osobie bardzo się on spodoba - cena w promocji jest bardzo atrakcyjna, jak na tego rodzaju produkt.

Zoner Photo Studio (wersja 15)

Zoner Photo Studio (wersja 15)

Strona producenta: www.zoner.com/pl | cena: 279 PLN z VAT (pro), 139 PLN z VAT (home)

Muszę przyznać, że ten program mile mnie zaskoczył. Przy pierwszym kontakcie nie spodobał mi się z uwagi na bardzo wyraźny rodział sekcji do edycji plików RAW oraz do edycji zaawansowanej (np. dodawania efektu HDR). Po kilku przetworzonych zdjęciach można się jednak do tego przyzwyczaić.

Nie zaliczałbym tego programu do tej samej grupy co np. Adobe Lightroom - nie uważam, żeby było to narzędzie dla profesjonalistów. Jest wyraźnie wolniejszy, ale za to nadrabia rozbudowanymi możliwościami.

W moim przekonaniu sprawdzi się rewelacyjnie do nadania wyjątkowego charakteru pojedyńczym zdjęciom - tak jak np. HDR, tilt-shift. Jedna ważna uwaga - należy w takim wypadku kupić edycję PRO programu. W niższej wersji nie będziemy móc korzystać z największych zalet tego programu.

RawTherapee (wersja 4.0.10)

RawTherapee (wersja 4.0.10)

Strona producenta: www.rawtherapee.com | program darmowy

Jest to najlepszy darmowy edytor plików RAW (dla Windows) jaki testowaliśmy. Posiada bardzo przyjemny interfejs z bardzo dużą ilością opcji. Naszym zdaniem jest ich nawet za dużo i przy pierwszym kontakcie przytłacza ilość suwaków i zakładek - to jest niestety pewien problem darmowych aplikacji - często twórcy mają problem z wybraniem, co ma trafić do końcowego produktu i dodają wszystkie możliwe funkcjonalności. Początkujący fotografowie mogą mieć problem, żeby wybrać np. jeden z trzech dostępnych sposobów wyostrzania zdjęcia.

Kolejnym minusem jest również prędkość działania programu. Edycja dużej ilości zdjęć może być dość czasochłonna. Pomimo kilku niedopracowanych elementów, trzeba jednak twórcom oddać, że stworzyli ciekawe oprogramowanie, które może stanowić idealną alternatywę dla komercyjnych produktów. Kolejnym wielkim plusem tego programu jest fakt, że jest on dostępny na różne systemy operacyjne (wliczając systemy linux'owe).

Photoscape (wersja 3.6.3)

Photoscape (wersja 3.6.3)

Strona producenta: www.photoscape.org | program darmowy

Program ten nie posiada wsparcia "wprost" plików RAW. Ma jednak możliwość konwersji ich na obsługiwane przez siebie formaty. Nie jest to zbyt wygodna forma oraz zauważyliśmy, że interpretuje inaczej pliki aparatu, niż komercyjne aplikacje. Pomimo tych niedogodności jest on warty tego, żeby chociaż chwilę się nim pobawić. Oferuje sporo fajnych funkcjonalności jak na darmowe oprogramowanie. Jedną z naszych ulubionych jest kreator stron z kilkoma zdjęciami. Używamy go bardzo często podczas tworzenia wpisów na tym portalu (żeby stworzyć "zlepki" zdjęć).

Jeśli chodzi o interfejs to jest on dość ciężki w obsłudze - trzeba się sporo naklikać myszą, żeby znaleźć czasem mocno "zakopane" opcje w menu rozwijanych. Bierzemy jednak poprawkę na fakt, że jest to darmowe oprogramowanie i zachęcami do zainstalowania i pobawienia się nim chwilę.

Google Picasa (wersja 3.9)

Google Picasa (wersja 3.9)

Strona producenta: picasa.google.com | program darmowy

Ten program cięzko nazwać edytorem plików RAW w pełni tego słowa znaczeniu. To bardziej prosty edytor, który ma możliwość otwierania przy okazji plików RAW - trzeba mieć również na uwadze, że czasem ma problem z kompatybilnością z niektórymi aparatami (nie tylko tymi najnowszymi). Jest on jednak bardzo prosty w obsłudze oraz posiada najlepsze wsparcie dla synchronizacji plików z kontem google jakie widzieliśy - dlatego zdecydowaliśmy się go umieścić na liście.

Nadaje się on bardziej do przetwarzania plików JPG. Ma również kilka bardzo fajnych opcji takich jak np. tworzenie kolażu zdjęć. Zaletą tego programu jest również szybkość działania oraz przejrzysty interfejs. Można mieć jednak poważne zastrzeżenia, co do jakości plików wynikowych oraz dostępnych funkcjonalności. Najnowsza wersja zyskała możliwość porównania zdjęcia przed i po obróbce. Kierunek rozwoju oprogramowania przez google jest więc odpowiedni - pytanie, czy zdecydują się rozbudować go na tyle, żeby działał prawidłowo z obecną generacją aparatów fotograficznych oraz odpowiednio wspierał pliki RAW.


Piotr Rafiński

O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+

REKLAMA