Canon - aparaty cyfrowe, obiektywy i lampy błyskowe

Opublikowany przez Piotr Rafiński

Strefa produktów marki Canon. Firma została utworzona w 1937 roku i do dnia dzisiejszego zdobyła uznanie na całym świecie. Firma Canon znajduje się na giełdach w Tokio, Osace, Nagoi, Fukuoce, Sapporo i Nowym Jorku. W świecie fotograficznym znana jest najbardziej z systemu Canon EOS, na który składają się aparaty cyfrowe, lustrzanki amatorskie i profesjonalne, obiektywy budżetowe oraz popularne L-ki, a także lampy błyskowe. Marka ta jest wszechobecna na wszystkich większych imprezach na całym świecie. Dodatkowo aparaty cyfrowe firmy Canon są znane ze swojego specyficznego odwzorowywania barw - jedni je kochają, inni uważają, że to nic takiego ;)

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Fotografia reportażowa – co to takiego?

Głównym celem fotografii reportażowej jest pokazanie sytuacji, w taki sposób, w jaki ją zastaliśmy, a nie takiej, jaką chcielibyśmy uchwycić na zdjęciu. Jej istotą jest jednak nie tylko zaprezentowanie danego zdarzenia, lecz także wyrażenie poprzez zdjęcie jakiejś prawdy o życiu. Reportaż stanowi przeważnie cykl prac pokazujący życie danej grupy w ich naturalnym środowisku.

Czytaj wiêcej »

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Dobrze dobrany obiektyw to podstawa jakości wykonywanych zdjęć. Jak wybrać taki, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika? Poniżej garść informacji o rodzajach obiektywów fotograficznych, podstawowych parametrach i bestsellerach. Należy pamiętać, że czasem warto kupić gorszy korpus, czyli tzw. "puszkę", a zainwestować w lepsze obiektywy, szczególnie stałoogniskowe. Nawet najlepszy aparat na świecie z obiektywem "kitowym" nie pozwoli na uzyskanie takiej głębi ostrości i jakości obrazu jak dużo gorszy aparat, ale z najlepszym obiektywem na świecie :)

Jeśli udało się wybrać lustrzankę i kupiło się tę wymarzoną oraz odpowiednią do potrzeb, to zapewne za jakiś czas zapadnie decyzja o wyborze obiektywu. Każdy aparat z reguły wyposażony jest w najbardziej podstawową wersję, czyli tzw. obiektyw kitowy, który jest wystarczający na początku przygody z fotografią. Jego zalety to z pewnością: niska cena, uniwersalność, szeroki kąt, dobra ostrość i mała średnica filtrów. Dlatego decydując się na zakup kolejnego nie warto się go pozbywać, całkiem możliwe, że jeszcze się przyda.

Początkującym fotografom przyda się również informacja, że tak na prawdę dopiero "stałka" nauczy Was robić zdjęcia - wymusi zupełnie inny sposób myślenia, bo będziecie musieli więcej się poruszać z aparatem. Pozwoli Wam to również wyrobić w sobie nawyk przewidywania najlepszej pozycji do zrobienia zdjęcia.

Czytaj wiêcej »

Canon EOS 750D i 760D: lustrzanki dla ambitnych amatorów

Canon EOS 750D i 760D: lustrzanki dla ambitnych amatorów

Premiera Canona dotyczy następców popularnej lustrzanki EOS 700D. "Następców", ponieważ zaprezentowane zostały dwa bliźniacze modele oznaczone jako EOS 750D i EOS 760D, które bardzo bliskiego pokrewieństwa nazw i niemal identycznych parametrów technicznych różnią się dość znacznie pod względem ergonomii. W ten sposób firma zróżnicowała ofertę aparatów DSLR kierowanych do amatorów na konstrukcje przeznaczone dla osób mniej oraz bardziej ambitnych i oczekujących w związku z tym nieco odmiennych rozwiązań w zakresie obsługi aparatu. Posiadają one 24,2-megapikselowe matryce i procesory obrazu Canon DIGIC 6. Ciekawostką jest również funkcja wykrywania migotania (Flicker Detection) oraz śledzenie obiektów dzięki zaawansowanemu systemowi Hybrid CMOS AF III.

 

Czytaj wiêcej »

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Poradnik: Jak zainstalować i użyć Presety do Adobe Lightroom

Wszędzie można przeczytać o tajemniczych presetach do Adobe Lightroom-a. Czym one właściwie są, skąd je pobrać lub kupić i jak używać ? Przedstawiamy krótki poradnik przybliżający te zagadnienia. Należę do tej bardziej leniwej grupy ludzkości i lubię sobie ułatwiać pracę i ją optymalizować. Dzięki presetom jestem w stanie przetworzyć 100-200 zdjęć z danej sesji tego samego wieczora i wrzucić na mój portal jeszcze zanim ludzie obudzą się następnego dnia :) Dodatkowo profesjonalnie przygotowane presety potrafią zmienić nawet nudne zdjęcie w unikalny obrazek, którym chętnie będziemy się chwalić. Jeśli zastanawialiście się gdzie leży tajemnica zdjęć ślubnych lub sesji rodzinnych profesjonalnych fotografów to odpowiedź jest zaskakująco prosta - presety (lub akcje dla Photoshop-a). Czytaj wiêcej »

5 recenzji porównujących Canon 600D oraz Nikon D5100

5 recenzji porównujących Canon 600D oraz Nikon D5100

Która z tych dwóch lustrzanek cyfrowych jest lepsza? Każdy musi ocenić sam wg własnych upodobań i potrzeb, ponieważ Nikon i Canon mają różną filozofię tworzenia aparatów cyfrowych. Zebraliśmy pięć różnych testów, każdy z nich pokazuje trochę inaczej różnice między testowanymi lustrzankami. Canon 600D daje większą kontrolę nad kręceniem filmów i ma lepiej zorganizowany interfejs użytkownika, z kolei Nikon D5100 ma mniejsze szumy na wysokich ISO oraz lepszy system autofokus. Czytaj wiêcej »

8 wskazówek, żeby wybrać: Nikon D5200, Canon 700D lub Sony A6000

8 wskazówek, żeby wybrać: Nikon D5200, Canon 700D lub Sony A6000

Dylematów ciąg dalszy :) Nie ukrywam mojego zamiłowania do bezlusterkowców - pytanie jak najnowszy aparat fotograficzny od firmy Sony wypadnie na tle konkurencji z ugruntowaną pozycją? Czy mały kompakt z wymienną optyką może robić lepsze zdjęcia niż lustrzanki Canon i Nikon? Dużo jak zwykle zależy od preferencji i przyzwyczajeń. Lustrzanki są większe i teoretycznie wygodniejsze dla fotografa, ale również cięższe i mniej poręczne. Łatwiej zabrać "kompakt" od Sony do torebki lub nawet do kieszeni spodni, ale Canon i Nikon mają ogromną bazę obiektywów do wyboru i to w przystępnych cenach. Sony jest z kolei najnowszy technologicznie i najmłodszy z tej trójki :) Cenowo sprawa wygląda następująco: Sony A6000 - 2700zł, Canon 700D - 2600zł, Nikon D5200 - 2700zł.

Czytaj wiêcej »

Canon EOS 100D - najmniejsza i najlżejsza lustrzanka na świecie ?

Canon EOS 100D - najmniejsza i najlżejsza lustrzanka na świecie ?

Tym razem Canon stworzył prawdziwe maleństwo :) 116,8 x 90,7 x 69,4 mm oraz około 407 g (bez obiektywu). Takie parametry sprawiają, że jest to idealna propozycja, która może być np. pierwszą lustrzanką dla dziecka. Jeśli chodzi o parametry fotograficzne to są one bardzo zbliżone do większego rodzeństwa Canona 100D - ta sama matryca, ta sama jakość zdjęć. Tak na prawdę wybieramy tylko obudowę aparatu cyfrowego, która ma wpływ na wygodę użytkowania oraz ergonomię. W dużym uproszczeniu będziemy w stanie zrobić dokładnie takie same zdjęcia i filmy Canonem EOS 100D, 650D oraz Canonem 700D. Czytaj wiêcej »

Canon EOS 1100D - Twoja pierwsza lustrzanka cyfrowa

Canon EOS 1100D - Twoja pierwsza lustrzanka cyfrowa

Ten aparat cyfrowy marki Canon jest niedrogi, ale ma wszystko to, co powinna mieć pierwsza lustrzanka cyfrowa. EOS 1100D nadaje się idealnie, żeby zrobić pierwszy krok w świat fotografii. Prócz standardowego koloru mamy do wyboru jeszcze trzy dodatkowe - czerwony, brązowy i metaliczny szary. Canon EOS 1100D to przedstawiciel aparatów tzw. entry-level, czyli najprostszych, ale zarazem najtańszych lustrzanek na rynku. Czy ma wady? oczywiście - na czymś było trzeba zaoszczędzić :) Czy można nią zrobić ładne zdjęcia? Jak najbardziej - szczególnie ze stałoogniskowym i jasnym obiektywem. Co jest w niej najlepsze? Można ją kupić za mniej niż 1500zł! taaaak to nie błąd - nawet za około 1300zł... jakieś pytania ? Czytaj wiêcej »

Canon EOS 70D - najlepsza lustrzanka do kręcenia filmów w trybie Live View?

Canon EOS 70D - najlepsza lustrzanka do kręcenia filmów w trybie Live View?

Firma Canon w końcu postarała się o nową i innowacyjną technologię w postaci matrycy 20.2MP APS-C z technologią Dual Pixel CMOS AF. Jest to przełom w dziedzinie lustrzanek cyfrowych i kręcenia filmów mając lepszą kontrolę nad ustawianiem ostrości w filmach. Dodatkowo aparat cyfrowy firmy Canon zyskał obrotowy 3-calowy ekran dotykowy, zupełnie nowy wizjer optyczny, łączność Wi-Fi. Zmiany zaszły również w końcu w oprogramowaniu - do dyspozycji mamy możliwość personalizowania systemu ustawiania ostrości, wbudowane filtry i efekty, które możemy zastosować w filmach. Cieszy również możliwość wykonywania zdjęć w technice HDR oraz składania wielu ekspozycji w jedno zdjęcie. Czytaj wiêcej »

XVI Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video w Łodzi

XVI Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video w Łodzi

21 marca 2013 r. rozpocznie się 16. edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video - FILM VIDEO FOTO w Łodzi. Łódzkie targi są największą tego typu imprezą w Polsce. Cykliczne spotkania są okazją do przetestowania sprzętu, zapoznania się z nowościami i sprawdzenia aktualnych trendów. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich fotoamatorów. Czytaj wiêcej »

Strefa produktów Canon

O firmie Canon

Firma Canon, utworzona w 1937 roku, zdobyła uznanie na całym świecie i działa na różnych rynkach, w tym między innymi: Rozwiązania Biznesowe, Produkty Konsumenckie, Transmisja i Komunikacja, Systemy Medyczne oraz Produkty Przemysłowe. Około 118 tys. pracowników w 200 filiach na całym świecie sprawiają, że Canon jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych firm na świecie.

Kyosei - filozofia firmy

Kyosei to filozofia korporacyjna firmy Canon, leżąca u podstawy jej marki, działalności biznesowej oraz akcjach sponsoringowych. Kyosei to japońskie słowo, które oznacza "życie i pracę dla dobra wspólnoty" — ta zasada kształtuje nasze wartości i moralną odpowiedzialność, pokazując nam, co to znaczy być dobrym pracownikiem firmy.

Canon EOS z wymienną optyką

Niezależnie od tego, czy zdjęcia są wykonywane dla przyjemności czy dla zarobku, lustrzanki cyfrowe i aparaty kompaktowe EOS firmy Canon umożliwiają twórczą pracę.

Canon EOS - 50ta rocznica

Kompaktowy EOS M

Jakość lustrzanki cyfrowej w małej obudowie. Aparat EOS jest na tyle mały i lekki, że zawsze możesz mieć go przy sobie, i zapewnia doskonałą jakość obrazu w dowolnym miejscu.

Canon EOS M - mały i prosty EOS

System EOS – obiektywy EF - kultowe L-ki

Seria cyfrowych lustrzanek EOS uzupełniana jest przez szeroką gamę ponad 60 wymiennych obiektywów – od ultraszerokokątnego 8mm do teleobiektywu 800 mm. Każdy użytkownik systemu Canon chciałby w swojej torbie mieć chociaż jeden obiektyw z kultowym już czerwonym paskiem... linia profesjonalna L (popularna l-ka) to klasa sama dla siebie. Tylko ta cena... ;)

Technologia obiektywów EF

źródło: www.canon.pl, wikipedia

Firma Canon, utworzona w 1937 roku, zdobyła uznanie na całym świecie i działa na różnych rynkach. Canon to firma stale zmieniająca się na lepsze. EOS dla początkujących to większa swoboda twórcza w aparacie, który jest łatwy w obsłudze i rejestruje wspaniałe zdjęcia i filmy. EOS dla entuzjastów to kolejny krok w świecie fotografii i filmu - bardziej zaawansowane funkcje i jeszcze lepsza jakość obrazu i filmu. EOS dla profesjonalistów wyznacza nowe standardy wydajności i niezawodności, które pozwalają tworzyć kreatywne fotografie i filmy. Kompakty EOS są na tyle małe i lekkie, że zawsze można mieć je przy sobie i umożliwiają rejestrowanie codziennego życia. Korzystaj z uniwersalności kompletnego systemu obiektywów i akcesoriów EOS. Cyfrowe SLR EOS są wspierane przez najlepszy na świecie system wymiennych obiektywów od ultraszerokokątnych od super teleobiektywów. Jasne obiektywy z linii profesjonalnej (L-ki) umożliwiają fotografowanie praktycznie w każdych warunkach.


Piotr Rafiński

O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+