Opublikowany przez Piotr Rafiński - dnia 29.07.2014
Która z tych dwóch lustrzanek cyfrowych jest lepsza? Każdy musi ocenić sam wg własnych upodobań i potrzeb, ponieważ Nikon i Canon mają różną filozofię tworzenia aparatów cyfrowych. Zebraliśmy pięć różnych testów, każdy z nich pokazuje trochę inaczej różnice między testowanymi lustrzankami. Canon 600D daje większą kontrolę nad kręceniem filmów i ma lepiej zorganizowany interfejs użytkownika, z kolei Nikon D5100 ma mniejsze szumy na wysokich ISO oraz lepszy system autofokus.
Film ten bardzo fajnie prezentuje różnice w działaniu interfejsu użytkownika oraz czasu jaki jest potrzebny na zmianę podstawowych ustawień takich jak czułość ISO, typ pomiaru ekspozycji, sposób działania autofokusa itp. W tej części Canon 600D pokazuje, że jest lepiej zaprojektowany i można go dużo szybciej obsługiwać.
Ta część poświęcona jest praktycznie całkowicie kręceniu filmów opisywanymi lustrzankami cyfrowymi. Aparaty w tej kwestii niby nie różnią się aż tak bardzo - ale podejrzewam, że większość osób związanych profesjonalnie z kręceniem filmów postawiło by w tym miejscu również na Canona. Pytanie, czy początkujący użytkownik lustrzanki będzie potrafił ogarnąć bardziej zaawansowane ustawienia Canona, czy raczej szybciej zrozumie automatyczne tryby Nikona.
Na filmie pokazane są bardzo fajnie różnice między Canonem 600D, a Nikonem D5100. Poruszane są kwestie zarówno budowy jak i samych parametrów technicznych. Wizualnie ciężko przyczepić się zarówno do jednego, jak i do drugiego aparatu cyfrowego. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest dotknięcie każdego z aparatów i zdecydowanie się na tego, który lepiej leży w dłoni oraz który sprawia mniej problemów ze zrozumieniem rozkładu przycisków oraz elementów sterujących.
Kolejny film skupiający się bardziej na wizualnych oraz technicznych różnicach między aparatami. W bezpośrednim porównaniu rozmiaru oraz wagi ciężko rozróżnić oba te aparaty (no może na papierze mając wartości w tabelce). Jednak wzięcie ich do ręki ujawnia subtelne różnice - i tutaj nie da się wyłonić jednoznacznego zwycięzcy - dużo zależy od tego jakie duże dłonie ma użytkownik aparatu, jaki ma zasięg palców oraz jaki wcześniej użytkował aparat. Ludzie mają bardzo dobrą pamięć jeśli chodzi o powtarzalność ruchów i na pewno ma to duży wpływ na wybór kolejnej już lustrzanki w swoim życiu.
Ostatni film z serii skupia się bardziej na konkretnych przykładach z obu testowanych aparatów. Możemy na własne oczy porównać materiał filmowy uzyskany za pomocą automatyki Nikona oraz tego, co można zrobić przy odrobinie wprawy przy pomocy pełnej manualnej kontroli filmowania przy pomocy Canona 600D.
O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.
Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+
Po 3 latach w końcu się doczekałem! Zmieniłem aparat Panasonic G6 (MFT - Micro 4/3) na Fujifilm X-T20 (FUJIFILM X). Choć zmiana jest ogromna to pozostałem wierny bezlusterkowcom. Dla mnie fotografia t (...) Czytaj więcej »
W trakcie poszukiwania obiektywu szerokokątnego do mojego Panasonica G6 natknąłem się obiektywMeike 12 mm f/2.8 MFT.Choć nie jest to UWA (Ultra Wide Angle) postanowiłem dać mu szansę, ponieważ jego ce (...) Czytaj więcej »
Ochrona smartfona w obecnych czasach zaczyna nabierać coraz większego znaczenia. To już nie tylko telefony, ale przede wszystkim przenośne komputery - niejednokrotnie z bardzo ważnymi i/lub krytycznym (...) Czytaj więcej »
Aparat fotograficzny stworzony przez ludzi, dla ludzi. W przystępnej cenie dostajemy możliwość robienia fantastycznych zdjęć i jako bonus wielką frajdę fotografowania. Niesamowite jest to, że w całym (...) Czytaj więcej »
Na widok tego aparatu większość ludzi mówi "jaaaaki on ładny" - nie ważne, czy to kobieta, czy mężczyzna. Każdy, kto go weźmie do rąk od razu twierdzi, że jest on bardzo solidny i przy tym cięż (...) Czytaj więcej »
Firma Panasonic wprowadziła 20 stycznia bieżącego rokuna rynek kompaktowy, lekki aparat fotograficzny LUMIX GF7 z wymiennym obiektywem. Ten model z rodziny LUMIX G zapewnia imponującą jakość obrazu. Ł (...) Czytaj więcej »